18 במאי 2016

תחנת הכוח נהריים ואי השלום

למה "נהריים"? פשוט, זהו מקום המפגש של שני הנהרות הירמוך והירדן שמימיהם שימשו להפעלת תחנת הכוח. סיורנו מתחיל בעליה לתצפית על כל אזור תחנת הכוח, אי השלום וגבעת הפרחים, אנדרטה שהוקמה להנצחת שבע הבנות שנרצחו באי השלום על ידי חייל ירדני. האנדרטה בנויה גבעות ועליהן שמות הבנות בפרחים. לאחר הירידה מהתצפית נעבור לשביל הסכרים העובר בין סכרי הירמוך בצד הישראלי. שביל הסכרים מגודר וסגור ויש לפנות למשרד כדי לקנות כרטיסי כניסה (10 שקלים למבוגר) ולפתיחת השער. אי השלום הוא שטח בשליטה ירדנית והכניסה אליו היא במסגרת סיור מודרך ורכוב בלבד.

תצפית על תחנת הכוח נהריים ואי השלום

גבעת הפרחים - אנדרטה לזכר שבע הבנות שנרצחו באי השלום על ידי חייל ירדני ב-1997
תחנת הכוח נהריים הוקמה על ידי פנחס רוטנברג, "הזקן מנהריים", במטרה לייצר חשמל ליישוב היהודי בארץ. במסלול שביל הסכרים תראו את תעלת האפס, תעלת בטון מרשימה שנועדה להטות את מי הירדן אל אגם נהריים. בסמוך לתעלה תראו גם מסילה עם קרוניות קטנות ששימשו להעברת חומרי בניה בזמן הקמת התחנה. בהמשך המסלול, בסמוך לאמפי תראו את שרידי מסילת רכבת העמק העוברת וממשיכה מעל הירמוך בגשר שנהרס.

תעלת האפס לניתוב מים - תינת הכוח נהריים

קרוניות להובלת חומרי בניה בהן השתמשו בזמן הקמת המפעל
 
שרידי מסילת רכבת העמק


הירמוך ושרידי גשר רכבת העמק

שער מעבר לירדן עם תמונת המלך חוסיין

 מנקודת התצפית של האמפי תראו את מעבר הירמוך מתחת לגשר ביילי שהוחלף בגשר אבנים קבוע ומשם לסכר הירמוך. כמובן, שלא ניתן להתעלם משער מעבר ענק עם דמות המלך חוסיין שהיה אמור לשמש מעבר לצד הירדני.

הירמוך וגשר ביילי

סכר הירמוך הראשי
 בסיום מסלול שביל הסכרים תמצאו עמדת פילבוקס - עמדת שמירה עגולה ירדנית עם סמל הממלכה הירדנית מעל לדלת הכניסה.
פילבוקס - עמדת שמירה ירדנית. מעל הדלת סמל הממלכה הירדנית.
איך מגיעים? כביש 90 בקטע שבין בית שאן - טבריה לכיוון אשדות יעקב איחוד, פונים ימינה לתוך הקיבוץ ומיד ימינה שוב. נוסעים על כביש המגיע עד לחניית האתר.